Jak jsem se stal e-občanem

Čínskou čtečku Zoweetek naleznete i na českých e-shopech,
v různých "brandových" kabátcích

A stal se ze mne e-občan... Ne, nemám povinný veterinární čip za lopatkou, koupil jsem si čtečku z Číny. Proč ? Jen tak... Po uplynutí manželského desetiletí mi úřednice řekla, že manželku na nové e-občance uvedenou již mít nebudu (chápejte, jako výhodu pro některé úkony u České pošty), ale budu asi později potřebovat čtečku. Tak si říkám, proč nějakou nevyzkoušet? Zrovna tuto, jsem v mnoha alternativách již viděl v nabídkách spousty českých shopů ... jen, s jinou cenou.


Čínský prodejce nezklamal

Objednaná varianta čtečky čipových karet s podporou potřebného standardu dorazila, s kabelem o délce 1,6m.

  • USB Plug and Play instalace
  • Typ karet: 5V, 3V a 1.8V Smart karty, dle ISO 7816 - třídy A, AB a C
  • Certifikace: ISO-7816 & EMV2 2000 Level 1, CE, FCC, VCCI, CCID, Microsoft WHQL.
  • Podpora OS: Windows 7, 8, Vista, XP, 2000, 2003, 2008, ME & Linux.

Smajlík upozorňuje, že prodejce by rád obdržel kladné hodnocení... na Amazonu ? Nevadí, píšu jej k zakoupenému zboží, do komentáře AliExpressu. CD s driverem jsem pro WIN10 nepotřeboval. Čtečka karet je ve "Správci zařízení" aktivní a správně zkonfigurována. Jenže, jak ji použít ?


První pokusy e-občana

Samotný portál můj průkaz neidentifikuje - někde je chyba. Dočítám se, že je třeba nainstalovat obslužnou aplikaci do PC. Ta hardware detekuje a ejhle, TEST čtečky s vloženým průkazem je odfajfkován:

Webová stránka si dovoluje požádat o spuštění instalovaného programu z důvodu funkce identifikace. Toto povoluji a v jednom zdalších kroků je žádán kód "IOK"... zkouším první, co jsem úřednici před převzetím e-občanky zadal: CHYBA ! Pamatuji si i druhý, tak jej z hrůzou zablokování čipu karty zkouším také. HOTOVO ! Protál občana mne oficiálně, poprvé přivítal...


Více na téma zprovoznění tzv. e-občanky

... po kliknutí na obrázek níže


Aktualizace: 04/2021
Milí e-občané a e-občanky !
Nevědouce, že ke sčítání lidí on-line nebudu potřebovat identifikaci prostřednictvím čipu nového občanského průkazu, objednal jsem si (tentokrát už i pro sebe) také USB čtečku.

Neodolal jsem však nejdražší verzi, kombinované se čtečkou i dalších typů flash karet a USB 2.0 hubem navíc. Toto COOL řešení včera konečně dorazilo...


Sponzorem tohoto příspěvku (může být) TIPLI.CZ


Posted in Fenomén AliExpress on Oct 29, 2019