Vyzkoušené elektroinstalační komponenty z Číny

Týdenní časovací spínač 230V - 16 programů ON-OFF

Když do pomalu vznikajícího rozvaděče solárního střídavého napájení pro ohřev TUV došlo na potřebu přepínat mezi dvěma bojlery, během celodenního osvitového cyklu, neodolal jsem koupi těchto přepínacích hodin, pro stykač.


Něco málo k obsluze, až zase sám zapomenu

MANUAL- tímto tlačítkem přepíname režim ON-AUTO-OFF. Režim AUTO je řízen nastaveným časem. V programovacím režimu toto tlačítko vynuluje záznam programu tak, že jej spínač v pracovním režimu ignoruje.

P- po delším podržení tlačítka se rozbliká programovací řádek. Postupně, lze naprogramovat až 16 časových programů ON/OFF, s volitelnou kombinací dnů v týdnu

D+- v programovacím režimu mění kombinace dnů, ve kterých má být časový program proveden

H+/M+- jak jinak, tato tlačítka slouží k nastavení údaje o čase, tedy hodin a minut

@- tlačítko se symbolem hodin, po delším stisku umožní nastavení nebo korekci času, dle kterého se celý programový cyklus následně řídí. Čas je zálohován vestavěnou baterií. Při výpadku napájení 230V AC pouze nedochází ke spínání relé, ale řídící elektronika o nastavení neztratí.


Takto vznikal rozvaděč řízení rozvodu vyrobené solární energie. Spínací hodiny jsou zde již osazeny.


Řízení elektrické energie - to jsou hlavně stykače

Když už jsem tušil, že pro celou solární "rošádu" s energií, budu potřebovat několik dvoupólových přepínacích stykačů, poohlédl jsem se po hobby-marketech. Lidičky, dát zhruba 700 Kč za jeden kousek se značkovým nápisem, to jsem skutečně nechtěl. Poohlédl jsem se po AliExpressu a ejhle, bylo rozhodnuto.
Tři kousky (údajně přímo od výrobce) dorazily - cvakají krásně, přepínají, cívka při provozu abnormálně nehřeje... Po vybalení z krabiček trošku "voněly", ale krásně, elektrotechnickou novotou :) Ano. Profesionál by mohl namítnout "To určitě někde ošizené bude, trvalému sepnutí proudu 16A moc nevěřím..." Ale přátelé, v mojí instalaci, kde bojler 1500W odebírá ze sítě 230 VAC zhruba 7A a ze solárního měniče něco málo přes polovinu tohoto maxima, za skvělou pořizovací cenu nemám co řešit.


Proudový chránič v roli ručního odpojovače - tak to je trošku přepych

I v tomto případě - chtít maloobchodně koupit jeden kousek proudového chrániče 16A/In=30mA, znamená obvykle u "značkových komponentů" cenu přes 350 Kč. Já potřeboval pro svůj účel pouze dvoupólový odpojovač.
No, a po pravdě napsáno, nic lepšího na DIN lištu jsem ani v Číně nenalezl. Proudový chránič v roli obyčejného vypínače ? Tak to by byl za českou cenu poněkud přepych. Jediné, co na první pohled připomíná i lajkovi "čínskou kvalitu" u tohoto modelu je barevný nádech plastového pouzdra, připomínající použití recyklátu. Přesto, prodejce uvádí v popisu i certifikaci IEC61009, kterou lze najít, například, i na výrobcích značky Schneider Electric.


Jednopólový jistič v roli ručního odpojovače, na DIN lištu

Další komponent, který za příjemný peníz bude sloužit pro ochranu a servisní odpojování obvodu spínacích časovacích hodin.
Vhodnějí řešení odpojovače 230V, s uchycením DIN, jsem pro svůj účel totiž v Číně nenalezl.


Nastavitelné zpožďovací relé GEYA, na DIN lištu

Přidávám do domácnosti další prvek a hned je asi nějak poznat, že značce GEYA věřím, že ? Bodeť, od léta stykači GEYA přepínám dva bojlery na jeden solární ohřev TUV a bojlery hřejí, ale nehoří ... jak by se našinec čínských věcí mohl bát. Toto relé nebylo z nejlevnějších, ale pořád se vyplatí koupit 2 kousky za cenu jednoho "značkového" z BAU-shopů. Takže jakmile se vyskytla potřeba, o něco zpomalit reakci stykačů 230V na signál HDO, bylo s touto objednávkou z AliExpressu jasno.


Jak výrobce uvádí, v tomto případě se jedná o "ON DELAY" relé GRT8-A, které zpožďuje sepnutí kontaktu, od okamžiku přivedení napájecího napětí (nebo řídícího pulsu na vstup "S") o nastavený čas. Samozřejmě, v nabídce je i varianta "OFF" označovaná jako GRT8-B, která naopak, po nastaveném čase od momentu přivedení řídícího pulsu, zátěž odpojí.

Klíčové vlastnosti:

  • zpožděné sepnutí (nebo odpojení) zátěže dle zvoleného modelu relé
  • podpora širokého napájecího rozsahu: AC/DC12-240V nebo AC230V
  • výstupní kontakt: 1 přepínaný pól nebo 2 přepínané póly (dle modelu)
  • nastavení času 0.1 s - 10 dní rozděleno do 10 rozsahů - nastavuje se potenciometry

    0.1-1 s, 1-10 s, 6-60 s, 1-10 min, 6-60 min, 1-10 hod, 0.1-1 den,1-10 dní, trvale ON, trvale OFF

  • stav relé je indikován LED kontrolkami
  • instalace na jednu DIN pozici (MODUL 18mm)

UPOZORNĚNÍ:

Tento článek popisuje zařízení a komponenty, jenž mohou být pro laika vysoce nebezpečné, z důvodu jejich napájení přímo, z rozvodné sítě 230V. Tato zařízení by měly instalovat nebo testovat pouze osoby, mající odpovídající elektrotechnickou kvalifikaci. Zde uvedený obsah neslouží jako návod a autor nenese jakoukoliv odpovědnost za případné škody, vzniklé na majetku nebo zdraví.


Mohlo by vás zajímat: Kombinovaný LED měřicí panel

Posted in Fenomén AliExpress on Sep 04, 2019